2018. március 12., hétfő

8 Nyungne elvonulást tartottunk február 15. és március 2. között.
A nyungne böjttel összekapcsolt meditáció gyakorlat a tibeti buddhizmusban. Egy teljes nyungne elvégzése kétnapos meditáció elvonulásban történik. A gyakorlat hatékonyan tisztít a szellemi és testi negativitások minden fajtájától, és nagy gyógyító erővel rendelkezik, ezért gyógyíthatatlannak minősített betegségek leküzdésére is eredményesen alkalmazzák ezer év óta.
A nyungne egy nagyon hatékony gyakorlási mód, különösen azok számára, akik családos és munkás életet élnek. Ezt az életmódot nagyon jól lehet kombinálni azzal, hogy időnként elvonulunk hosszabb-rövidebb időre, intenzív gyakorlással töltünk néhány napot vagy hetet, s aztán visszatérünk a hétköznapi életünkhöz. Ezt a buddhista országokban így csinálják. Az emberek dolgoznak, családjuk van, emellett azonban rendszeresen elmennek egy kolostorba vagy meditáció központba, és ott töltenek néhány napot vagy hetet, majd folytatják az életüket. Így a gyakorlás az életük szerves részévé válik.
A nyungne gyakorlat Gelongma Palmotól származik, aki egy nagy női gyakorló volt. Ezer évvel ezelőtt, a buddhista időkben élt Észak-Indiában és Nepálban, ahol ma is megvannak a szent helyei.
Gelongma Palmo hercegnő volt, aki súlyos leprában szenvedett, az egész testét beborították a sebek. Abban az időben a lepra gyógyíthatatlan betegségnek számított, a betegeket egyszerűen elkülönítették. Gelongma Palmonak szerencséje volt, mert találkozott egy tanítóval, aki azt tanácsolta neki, végezze a nyungne gyakorlatát. Szorgalmas gyakorlása meghozta az eredményt. Meggyógyult a leprából, és elérte a tökéletes megvilágosodást.



Március 2-án ünnepeltük a Tibeti Újévet.
A tibeti Holdújév alkalmával Tibetben nagy ünnepségeket rendeznek ami tizenöt napig vagy még tovább tarthat. Az Újév első 3 napja a családé – de az ünnepek túlterjeszkednek a házak falain és a szomszédok örömittasan köszöntik egymást: „Tashi Delek”-vel, avagy „Jó Szerencsét!” kívánva.

A Holdújév első napján a tibeti családok monostorokat látogatnak, hogy ünnepelhessék az új évet. A családok kitakarítanak, különleges ételeket készítenek, új ruhát vesznek fel.  Az emberek felajánlásokat, füstölőket és borókaágakat visznek, hogy majd helyben meggyújtsák és megtöltsék a levegőt finom illattal. A boldogság hangulata és a reménységé uralkodik a légkörön.

PROGRAM:
14.00 Láma Csöpel Újévi tanítása és könyvbemutató
15.00 Laár András és Laár-Sramkó Kata mantrakoncertje
15.30 A Dharma-színház bemutatja – A bíró okos lánya című magyar népmesét buddhista magyarázattal
16.30 Tűzszertartás és Milarepa cog


































Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése